Przejdź do głównej zawartości

Programowanie AVR cz. 10: Modyfikacja mikroprocesorowego sterownika wyświetlacza alfanumerycznego LCD (układ HD44780 lub odpowiednik) z dostępem przez łącze szeregowe (i błędy!)

Błędy zdarzają się nawet w najprostszym kodzie, niestety. Program sterownika do wyświetlacza szeregowego, o którym pisałem jakiś czas temu, też się błędów nie ustrzegł. Przy okazji zmodyfikowałem ten program w celu poprawnej obsługi wyświetlacza 16*2. Dotychczas wykorzystywałem dwa odzyskane ze złomu wyświetlacze jednowierszowe o fizycznej organizacji 16*1, ale logicznie każdy z nich składał się z dwóch wierszy po osiem znaków - stąd konieczność wprowadzenia udziwnionego polecenia mapowanego na bascomowskiego Locate'a i stąd błędy, które się przemknęły podczas testów. Być może wzięło się to z rzadko wykorzystywanego w jednowierszowym wyświetlaczu pozycjonowania tekstu.
W każdym razie, po zmianie wyświetlacza na model o bardziej popularnym formacie prezentacji tekstu, program wymagał kilku przeróbek, dlatego też i błędy zostały wyłapane i poprawione.

Oto poprawiony i zmodyfikowany program (BASCOM):

Warto przetestować ten zmodyfikowany wyświetlacz - szczególnie funkcjonalność, która dotychczas sprawiała problemy, czyli Locate. Poniżej prezentuję listing "latającej małpy" w implementacji na Arduino Leonardo (opis podłączeń w komentarzach). Warto zwrócić uwagę na prostą funkcję locate_xy, która ukrywa przed nami wyliczanie formatu odpowiedniej komendy wysyłanej do sterownika wyświetlacza (opis formatu w prezentowanym wcześniej listingu).

Myślę, że nie od rzeczy będzie, gdy napiszę jakąś prostą bibliotekę (dla Arduino i BASCOM-a) do obsługi wyświetlacza, żeby nie zmuszać użytkownika do niskopoziomowych operacji na łączu szeregowym. Najpierw zadbam o Arduino :-)


(nalepka pochodzi z zestawu dostarczonego w oryginalnym pudełku razem z moim Arduino, nie została tu umieszczona w żadnym konkretnym celu oprócz ozdobnego - zresztą jest to mój prywatny elektroniczny klocek, nie na sprzedaż ;-))

---------------------

Szczegóły na temat projektu szeregowego sterownika wyświetlacza alfanumerycznego dostępne w artykule:

Programowanie AVR cz. 7: Mikroprocesorowy sterownik wyświetlacza alfanumerycznego LCD (układ HD44780 lub odpowiednik) z dostępem przez łącze szeregowe. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Niesamowicie prosty czujnik zmierzchowy.

Tym razem zero programowania, będzie natomiast nostalgiczno-wspomnieniowy układzik, lekko zmodyfikowany. Otóż kilka dni temu rozmawialiśmy w gronie znajomych o różnego rodzaju czujnikach zmierzchowych i czujnikach ruchu. Ponieważ należę do tych wariatów, co to hołdują jeszcze owej przestarzałej i kompletnie odrealnionej dziś zasadzie: "po co kupować, gdy można zrobić", stwierdziłem, że poskładam takie coś (czujnik zmierzchowy; sensor ruchu faktycznie lepiej nabyć, choćby ze względu na rozmiary ;)) i być może podłączę do jakiegoś mikrokontrolera. Przypomniało mi się też przy okazji, że znalazłem ostatnio w elektronicznych śmieciach stary fotorezystor (dla niewtajemniczonych: element zmieniający rezystancję, czyli opór elektryczny, pod wpływem działania strumienia światła) RPP130, jeden z kilku pozostałych po montowanych wieki temu układach tranzystorowych do zdalnego sterowania pracą urządzeń za pomocą latarki... No OK, nie było to specjalnie rozbudowane zdalne sterowanie ;)

Płytka prototypowa na bazie ESP8266 (ESP-01)

To nie jest kolejny artykuł traktujący od początku do... nieco dalej (bo na pewno nie do końca) o płytkach ESP8266 . Żeby się dowiedzieć, co to takiego, odwiedźcie proszę np. tę stronę (oraz wiele innych – poproście o pomoc Waszą ulubioną wyszukiwarkę): http://www.esp8266.com/wiki/doku.php?id=esp8266-module-family . No ale żeby nie było, ESP8266 to układ zawierający na pokładzie wydajny mikrokontroler z rdzeniem RISC-owym, taktowany zegarem 40MHz (wersja, o której jest ten wpis) lub 80MHz, 512KB pamięci flash i podsystem komunikacji przez sieć WiFi . Jest powszechnie wykorzystywany jako swego rodzaju karta sieciowa do połączeń bezprzewodowych naszych urządzeń IoT , które budujemy w zaciszu domowych laboratoriów (i nie tylko). Układ montowany jest na płytkach występujących w kilku wersjach, różniących się przede wszystkim liczbą wyprowadzeń uniwersalnych, czyli GPIO – im większa liczba, tym większe możliwości wykorzystania układu (więcej urządzeń peryferyjnych itp.). Są też pewne

Programowanie AVR cz.8: Przetwornik analogowo-cyfrowy oraz modulacja szerokości impulsu.

Dziś kolejny wgląd w wyposażenie mikrokontrolera ATmega48P - tym razem przyglądamy się wbudowanemu w układ przetwornikowi analogowo-cyfrowemu oraz - dostępnej również w modelach ATtiny - modulacji szerokości impulsu realizowanej przez timery. Artykuł ten jest w pewnym sensie wstępem do następnego, który pojawi się już wkrótce, a którego tematykę zdradziłem na końcu. Przetwornik A-C (skrót spotykany w anglojęzycznej literaturze to ADC od Analog to Digital Converter ) to układ pozwalający na zamianę wartości napięcia (elektrycznego sygnału analogowego ;-)) na liczbę. W przypadku mojej ATmegi przetwornik ma rozdzielczość 10-bitową, co oznacza, że wartość napięcia podawanego na wejście przetwornika może być po konwersji zapisana jako liczba z przedziału od 0 do 1023 (musimy użyć zmiennej word do zapamiętania tej liczby). Jeśli jesteśmy w posiadaniu mikrokontrolera w obudowie PDIP 28-wyprowadzeniowej, to mamy do dyspozycji sześć kanałów (niezależnych wejść) przetwornika A-C, przyporzą