wtorek, 11 czerwca 2013

Programowanie AVR cz. 10: Modyfikacja mikroprocesorowego sterownika wyświetlacza alfanumerycznego LCD (układ HD44780 lub odpowiednik) z dostępem przez łącze szeregowe (i błędy!)

Błędy zdarzają się nawet w najprostszym kodzie, niestety. Program sterownika do wyświetlacza szeregowego, o którym pisałem jakiś czas temu, też się błędów nie ustrzegł. Przy okazji zmodyfikowałem ten program w celu poprawnej obsługi wyświetlacza 16*2. Dotychczas wykorzystywałem dwa odzyskane ze złomu wyświetlacze jednowierszowe o fizycznej organizacji 16*1, ale logicznie każdy z nich składał się z dwóch wierszy po osiem znaków - stąd konieczność wprowadzenia udziwnionego polecenia mapowanego na bascomowskiego Locate'a i stąd błędy, które się przemknęły podczas testów. Być może wzięło się to z rzadko wykorzystywanego w jednowierszowym wyświetlaczu pozycjonowania tekstu.
W każdym razie, po zmianie wyświetlacza na model o bardziej popularnym formacie prezentacji tekstu, program wymagał kilku przeróbek, dlatego też i błędy zostały wyłapane i poprawione.

Oto poprawiony i zmodyfikowany program (BASCOM):

Warto przetestować ten zmodyfikowany wyświetlacz - szczególnie funkcjonalność, która dotychczas sprawiała problemy, czyli Locate. Poniżej prezentuję listing "latającej małpy" w implementacji na Arduino Leonardo (opis podłączeń w komentarzach). Warto zwrócić uwagę na prostą funkcję locate_xy, która ukrywa przed nami wyliczanie formatu odpowiedniej komendy wysyłanej do sterownika wyświetlacza (opis formatu w prezentowanym wcześniej listingu).

Myślę, że nie od rzeczy będzie, gdy napiszę jakąś prostą bibliotekę (dla Arduino i BASCOM-a) do obsługi wyświetlacza, żeby nie zmuszać użytkownika do niskopoziomowych operacji na łączu szeregowym. Najpierw zadbam o Arduino :-)


(nalepka pochodzi z zestawu dostarczonego w oryginalnym pudełku razem z moim Arduino, nie została tu umieszczona w żadnym konkretnym celu oprócz ozdobnego - zresztą jest to mój prywatny elektroniczny klocek, nie na sprzedaż ;-))

---------------------

Szczegóły na temat projektu szeregowego sterownika wyświetlacza alfanumerycznego dostępne w artykule:

Programowanie AVR cz. 7: Mikroprocesorowy sterownik wyświetlacza alfanumerycznego LCD (układ HD44780 lub odpowiednik) z dostępem przez łącze szeregowe. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz