Node.js

Uwaga: tekst powstał w 2011 roku i pewne treści mogły się z(dez)aktualizować. Proszę podchodzić do poniższych literek z wyrozumiałością.

Node.js to niskopoziomowe, otwartoźródłowe środowisko uruchomieniowe dla aplikacji sieciowych (głównie webowych), stanowiące nadbudowę dla silnika Google V8 i implementujące język Javascript po stronie serwera. Najważniejszymi cechami, dla których warto zwrócić uwagę na Node.js są: asynchroniczna, nieblokująca obsługa operacji wejścia i wyjścia (zadania wykonywane w tle, efekt wykonania danego zadania przekazywany przez funkcję zwrotną) oraz pętla zdarzeń (ang. event loop), umożliwiająca - np. w przypadku aplikacji sieciowych - płynną obsługę żądań (kolejkowanie nadchodzących żądań, obsługa w miarę możliwości i wolnych zasobów).
Operacje nieblokujące oraz zdarzenia wymuszają na programistach Node.js odpowiednie dostosowanie stylu programowania.
Na tej stronie będą się pojawiać, w miarę regularnie, linki do artykułów mojego autorstwa (wpisów w blogu itp.), traktujących o programowaniu z wykorzystaniem Node.js. Nie będę się skupiał wyłącznie na usługach sieciowych (stronach WWW) - postaram się sprawdzić, na jakie sposoby da się jeszcze wykorzystać Node.js.

Dotychczas ukazały się artykuły:
Podstawy Node.js - wysyłanie żądań do serwerów WWW (POST)
Po 35. spotkaniu ŚRGM i PLSSUG Katowice
Node.js i aplikacje CLI - smaczek przed sesją
Przymiarki do cyklu artykułów o Node.js

Materiały o Node.js:
Strona główna projektu
The Node Beginner Book
Hands-on Node.js
Mastering Node.js

Szybkie posty i newsy w Google+:
#nodejs

Moja prezentacja wprowadzająca do Node.js: